Kłopoty z mafią, czyli „Całe zdanie nieboszczyka” Joanny Chmielewskiej
„Całe zdanie nieboszczyka” to czwarta książka w dorobku Joanny Chmielewskiej. Tym razem „królowa polskiego kryminału” stworzyła fabułę przygodową. Sedno opowieści stanowią przygody Joanny fanom pisarki znanej już z wcześniejszych powieści. Bohaterka, jak to zwykle ona, ma mnóstwo kłopotów, z których, dzięki swoim oryginalnym umiejętnościom wychodzi oczywiście bez szwanku.
Joanna Chmielewska Książki
Tym razem, Joanna Chmielewska akcję książki osadza w Danii. Ale tylko na chwilę. Bo oto bohaterka za sprawą tajemnicy, którą poznaje podczas gry w ruletkę trafia w ręce mafii. Bandyci zaś, chcąc wydobyć informacje, których nie zna już nikt inny (umierający mężczyzna powierzył bohaterce sekret biorąc Joannę za kogoś innego) zabierają naszą bohaterkę… do Brazylii. Z Brazylii udaje się jednak jej zbiec. Potem czytelnik wraz z bohaterką trafia do lochów pod zamkiem nad Loarą.
Całość akcji to wyjątkowe poplątanie zbiegów okoliczności i nieprawdopodobnych przypadków. Joanna Chmielewska zadbała nie tylko o doskonale rozwinięty wątek kryminalny, ale i mnóstwo humoru. Dzięki temu książka wciąga nawet osoby, które za klasycznymi książkami kryminalnymi nie do końca przepadają.
