Podręczniki szkolne – o czym należy pamiętać?

Podręczniki szkolne – o czym należy pamiętać?

Okres wakacji to nie tylko czas odpoczynku rodziców, lecz także starania o pozyskanie podręczników szkolnych w jak najlepszych cenach. Z racji tego, iż każda szkoła wybiera takie podręczniki, jakie jej odpowiadają, często istnieje problem z pozyskaniem podręczników najbardziej popularnych, które są wybierane przez wiele szkół, a ich nakład jest bardzo ograniczony jak podręczniki wydawnictw Operon, Nowa Era, WSiP czy Wydawnictwa Szkolnego PWN.

Należałoby więc zadać sobie pytanie, w jaki sposób najszybciej można znaleźć podręczniki w odpowiednich ilościach. Zdarza się, iż nie ma możliwości zamówienia ich bezpośrednio z wydawnictwa, ze względu na fakt, iż cały nakład został zamówiony przez księgarnie, zarówno te stacjonarne jak i internetowe. Jeżeli jest możliwość zamówienia książek z wydawnictwa to warto z takiego rozwiązania skorzystać – cena jest wówczas niższa niż w księgarni, z racji tego, iż cena nie jest podnoszona przez marże pośredników i końcowych sprzedawców.

A co w sytuacji, gdy nie ma możliwości zamówienia odpowiednich podręczników z wydawnictwa? Wówczas jedynym rozwiązaniem jest poszukanie księgarni. Warto więc dołożyć wszelkich starań, by jak najszybciej uzyskać wykaz podręczników. Nie bez powodu mówi się, iż kto pierwszy, ten lepszy. Nie można zapominać o ogromnej konkurencji wśród księgarni, w związku z czym mogą być całkiem spore trudności w znalezieniu konkretnego podręcznika. Co ciekawe – są księgarnie specjalizujące się w podręcznikach do poszczególnych przedmiotów szkolnych. Dają one największe szanse na zakup podręczników. Dobrze jest także wejść w kontakt z innymi rodzicami i umówić się na zakupy zbiorowe, dzięki czemu można czasem negocjować cenę.

Podręczniki we wrześniu?

Niektórzy rodzice wychodzą z założenia, że najlepszym rozwiązaniem będzie kupno podręczników we wrześniu, wraz z nastaniem roku szkolnego. Często księgarnie chcą wyzbyć się nakładu książek, dzięki czemu można liczyć na korzystniejszą cenę. Jest to taktyka, która czasem może się sprawdzić, czasem może zakończyć się klęską – gdy cały nakład książek zostanie wyprzedany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *