Jakie książki dla dzieci i młodzieży warto przeczytać?

Jakie książki dla dzieci i młodzieży warto przeczytać?

Dzieci i młodzież w dzisiejszych czasach często rezygnują z aktywnego czytania książek na rzecz gier komputerowych. I choć gry komputerowe również bez wątpienia mają dużą wartość edukacyjną, istnieją książki dla młodzieży, których żadna młoda osoba nie powinna przegapić.

„Mały Książę”

„Mały Książę” autorstwa Antoine’a de Saint-Exupéry’ego to dość krótka przypowieść, opowiadająca o losach tytułowego Małego Księcia, zamieszkującego samotnie niewielką planetę. Choć cała powieść wydaje się dość beztroska i prosta w zrozumieniu, tak naprawdę kryje się pod nią drugie dno. W „Małym Księciu” francuski autor porusza bardzo ważne problemy codzienności i więzi międzyludzkich. W bardzo prosty i zrozumiały sposób opowiada on o miłości pomiędzy Małym Księciem i Różą, jak i jego przyjaźni z Lisem. Powieść stała się źródłem dla wielu motywów literackich i obecnie jest uważana za kultową.

„Złodziejka książek”

„Złodziejka książek” to powieść Markusa Zusaka, przeznaczona już dla starszej młodzieży, jak i osób dorosłych. Książka opowiada o losach dziewczynki, która została przygarnięta przez rodzinę, zamieszkującą III Rzeszę w okresie drugiej wojny światowej. Pojawia się w niej motyw przyjaźni i miłości w czasie wojny. Tym, co wyróżnia „Złodziejkę książek” na tle innych książek dla młodzieży jest fakt, że narratorem jest tutaj Śmierć. Książka jest więc dość nietypowa i przez to interesująca, jako że przekazuje czytelnikowi ponadczasowe wartości. W 2013 roku książka została zekranizowana, a film odniósł duży sukces na całym świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *