Czy fantastyka w książkach jest odpowiednia dla dzieci?

Czy fantastyka w książkach jest odpowiednia dla dzieci?

Są różne gatunki literackie i każdy sięga po takie, które najbardziej mu odpowiadają. Tak samo będzie w przypadku dzieci. Oni również będą mieli jakieś swoje ulubione propozycje, z których chętnie będą korzystali i po której chętnie będą sięgali. Jednym z najbardziej ulubionych gatunków jest fantastyka. A dlaczego? 

Zawsze coś się dzieje

Dzieciaki naprawdę bardzo chętnie i często interesują się fantastyką, ponieważ są to zawsze opowieści, w których dużo się dzieje i jest wiele mało realnych rzeczy, jak superbohaterowie, super moce i nadprzyrodzone siły. Dzieciaki lubią takie opowiadania, ponieważ zawsze coś ciekawego się dzieje i można przenieść się do całkiem innego świata. 

Odpowiednie w każdym wieku?

W tym wypadku trzeba zaznaczyć, że wybór książek fantastycznych trzeba dobrać odpowiednio do wieku dziecka. Bardzo często przewija się wątek walki dobra ze złem i nie zawsze są to odpowiednie historie dla młodszych dzieci, dlatego można powiedzieć, że fantastyka jest dla starszych dzieci i dla młodzieży. Młodsze dzieci nawet mogłyby nie do końca zrozumieć cały sens książki. 

Fantastyka – książka i film

Wiele książek fantastycznych doczekało się swojej ekranizacji i zainteresowało to wiele osób. Wiadomo, że dla dzieci zawsze film będzie lepszy, bo mogą zobaczyć całą akcję na żywo, swoich ulubionych bohaterów, a dzisiejsza technologia pozwala stworzyć niesamowite efekty. Jednak warto pamiętać o tym, aby gdzieś te książki dla dziecka przemycać i zachęcać do czytania nowymi i ciekawymi historiami.

Jaki wpływ ma fantastyka na dzieci?

Przede wszystkim trzeba podkreślić to, że fantastyka wpływa na ich rozwój pod tym względem, że działa mocno wyobraźnia dziecka podczas czytania takiej książki. Dodatkowymi plusami będzie to, że dziecko uczy się odróżniać dobro od zła i ważne jest również to, że zainteresowanie ciekawą książką zachęca dziecko do czytania i sięgania po następne propozycje.

I warto pamiętać jeszcze o jednym! Książki to zbiór wiedzy, nauka odpowiednich słów, tworzenia zdań i ortografii!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *