A. Szklarski „Tomek w krainie kangurów”

A. Szklarski „Tomek w krainie kangurów”

Dzika australijska przyroda, awanturnicze przygody młodego bohatera i początek pięknej młodzieńczej miłości to główne walory powieści „Tomek w krainie kangurów”. Książka ta otwiera cykl pasjonujących wypraw łowcy zwierząt Tomka Wilmowskiego.

Bohater

Tomek Wilmowski jest czternastolatkiem podróżującym do Australii pod opieką ojca oraz jego przyjaciół. Już w czasie podróży statkiem chłopiec wykazuje się odwagą i opanowaniem, ratując przyjaciela ojca. W czasie wyprawy niejednokrotnie udaje mu się udowodnić swoją dojrzałość i umiejętność podejmowania szybkich, choć nie zawsze roztropnych decyzji. Okazuje się świetnym kompanem, człowiekiem otwartym i tolerancyjnym,gotowym oddać życie za przyjaciół. Dla wielu młodych ludzi może stać się literackim wzorem godnym naśladowania.

Fabuła

Powieść rozgrywa się na początku XX wieku. Grupa łowców zwierząt udaje się do Australii w celu złowienia kilku okazów dzikich zwierząt do europejskich ogrodów zoologicznych. Wśród nich są Tomek i jego ojciec, polski patriota zamieszkały zagranicą z powodu prześladowań. Bohaterowie podróżują przez Australię, spotykając Aborygenów oraz białych mieszkańców kontynentu. Jak przystało na powieść dla młodzieży, pojawia się wątek pierwszej miłości która będzie się przewijać  przez kolejne tomy przygód.

Popularność „Tomka w krainie kangurów”

Dzięki wartkiej akcji oraz ciekawej fabule łączącej elementy przygodowe i podróżnicze powieść ta cieszy się niesłabnącą popularnością  wśród kolejnych pokoleń nastolatków od wielu lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *